Dupuytrenova kontraktura – jehlová aponeurotomie
„Jehlová aponeurotomie je jednoduchá a účinná ambulantní metoda, která šetrně zlepšuje rozsah pohybu – narovnání prstu nebo prstů.„
MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D.
Indikace k ambulantní léčbě Dupuytrenovy kontraktury
Dupuytrenova kontraktura je onemocnění, které způsobuje ohýbání prstů a je způsobeno abnormálně vytvořeným ztluštělým vazivovým pruhem pod kůží. Mnoho pacientů funkčně omezuje kontraktura v provádění každodenních činností, jako je například řízení, podávání rukou, sportování, otevírání sklenic, psaní na klávesnici nebo držení předmětů.
U pacientů s hmatným pruhem kontraktury je v některých případech dobrou alternativou k radikálnějšímu chirurgickému zákroku (viz. chirurgické řešení Dupuytrenovy kontraktury) ambulantně prováděný miniinvazivní zákrok, kdy z vpichu přes kůži přerušíme tkáň – vazivový pruh, který ohnutí způsobuje. Tím se prst/y mohou lépe narovnat.
Alternativou k jehlové aponeurotomii při Dupuytrenově kontraktuře je operační řešení, které pruhy jen nepřeruší, ale odstraní.
Omezení po ambulantní léčbě Dupuytrenovy kontraktury
Domácí šetření
1 až 2 dny
Lehká (kancelářská) práce
po 2 až 3 dnech
Možná zátěž ruky
po 7 až 14 dnech
Zcela bez omezení
V závislosti na otoku a nutném dlahování průměrně za 2 až 4 týdny.
Postup – jehlová aponeurotomie
- Jedná se o plánovaný ambulantní zákrok – zamyslete se proto nad optimálním načasováním (v době kdy jste zdráv, dostatečná časová rezerva na rekonvalescenci).
- Předoperační vyšetření není nutné pokud jste zdráv. V ostatních případech rozsah určuje indikující lékař.
- Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.
- Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, apod).
- Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních (např. vysoký krevní tlak), pro které jste léčen/a.
V místní anebo svodné anestezii speciální technikou vpichem jehly přes kůži při maximálně nataženém prstu postupně přerušujeme vazivový pruh způsobující ohnutí prstu. Tím dojde ke zlepšení možnosti natažení prstu – zvětšení rozsahu pobybu.
Tato omezení trvají obvykle 2 – 14 dní a je závislé na otoku a bolestivosti ruky.
Lékař Vám může doporučit provádět série cvičení s ohýbáním a natahováním prstu několikrát denně po dobu několika měsíců, eventuálně noční dlahování.
Pečlivě dbáme, abychom provedli zákrok maximálně bezpečně a s nejnižšími riziky možných komplikací, které se i přes veškerou naši snahu mohou vyskytnout.
- Pooperační krvácení.
- Infekce měkkých tkání. V tomto případě je nutné podat antibiotika.
- Porucha inervace – snížení citlivosti prstů.
- Nemožnost úplného natažení prstů ve všech kloubech.
- Alergie na léky, náplast, dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál.
- Recidiva onemocnění – v operovaném místě může dojít znovu k tvorbě ztluštění.
- Progrese onemocnění – aponeuróza vykazuje známky ztluštění a zkracování v jiných než operovaných oblastech ruky – na dalších prstech
- Nedokonalý výsledek zákroku.
Délka operace
Cca 20 minut
Typ anestezie
Lokální anebo svodná anestezie při natažení pokročilejších forem kontraktury
Délka hospitalizace
Ambulantní zákrok
Známky po výkonu
Otok, modřiny, bolestivost, necitlivost
Jak dlouho to vydrží
Zákrok většinou funguje několik let, než dojde k opětovné recidivě – progresi stavu.