Syndrom karpálního tunelu
„Při léčbě syndromu karpálního tunelu uvolníme nervus medianus z útisku v zápěstí. Při svém pobytu v zahraničí jsem se naučil šetrnější chirurgický postup, který minimalizuje komplikace a zkracuje dobu léčení.“
MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D.
Indikace k léčbě syndromu karpálního tunelu
Mezi typické příznaky útisku nervus medianus v oblasti zápěstí – karpálního tunelu kromě jiného patří noční bolesti ruky, snížení citlivosti na palci, ukazováku a prostředníku. Diagnózu lze ověřit EMG vyšetřením.
Dekomprese nervu znamená chirurgické uvolnění nervu v místě jeho útlaku v zápěstí s cílem zlepšit prokrvení nervu, tím zabránit jeho trvalému poškození. Uvolnění nervu v místě útisku lze řešit několika typy chirurgických zákroků:
- endoskopicky
- klasicky z řezu v oblasti zápěstí
- z řezu ve dlani – můj preferovaný přístup, protože je dostatečně šetrný při současně dobré vizualizaci nervu
Po uvolnění útisku se nejdříve po 3 měsících může zlepšit i citlivost prstů, přitom úleva od chronických bolestí je bezprostředně po zákroku.
Omezení po operaci karpálního tunelu
Domácí šetření
1 – 2 týdny
Lehká (kancelářská) práce
po 14 dnech
Možná zátěž ruky
ne dříve než za měsíc
Zcela bez omezení
za cca 6 týdnů při normálním průběhu hojení.
Postup operace syndromu karpálního tunelu
- Jedná se o plánovanou operaci – zamyslete se proto nad jejím optimálním načasováním (v době kdy jste zdráv/a, mimo menses, dostatečná časová rezerva na rekonvalescenci).
- Před operací absolvujete předoperační vyšetření. Jeho rozsah určuje indikující lékař s přihlédnutím tytu anestezie a Vašemu zdravotnímu stavu. Vyšetření si můžete zařídit sami u svého lékaře, nebo Vám je zprostředkuje naše klinika.
- Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.
- Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, hrozících menses v době zákroku, apod).
- Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních (např. vysoký krevní tlak), pro které jste léčen/a.
Zajistěte si pooperační doprovod. Zvolte oblečení s volným rukávem – ruka bude s velkým obvazem. Neohýbejte v žádném případě ruku v zápěstí. Nejdůležitější je udržovat operovanou ruku ve zvýšené poloze – elevaci. Proto jí noste v šátkovém závěsu, pokládejte do zvýšené polohy i když sedíte a do postele pokládejte ruku vedle sebe na polštáře tak, aby operovaná ruky byla vždy výše než trup. Ruku několikrát denně položte na cca 10 – 15 min na hlavu, aby tak došlo ke snížení otoku. V pooperačním období doma monitorujte následující: zda obvaz kolem ruky není příliš těsný – utažený a prsty nejsou oteklé, dále denně tělesnou teplotu (ta může zakolísat po operaci do 37,5C normálně) přibývající otok prstů a bolestivost ruky, nebo zarudnutí – při těchto známkách a v případě jakýchkoliv pochybností o průběhu hojení, anebo komplikací volejte sestru/operatéra (SMS) na telefonní čísla, která obdržíte při propuštění. Pijte dostatek tekutin a užívejte léky dle ordinace lékaře. Dodržujte pohybový rekonvalescentní režim a operovanou rukou neprovádějte žádné činnosti.
Frekvence ambulantních převazů určuje individuální potřeba každého operanta. Stehy budou odstraněny 14 dní od operace.
V dalších 14 dnech je nutná rehabilitace ruky, kterou provádíte dle instrukcí lékaře, eventuálně docházíte na rehabilitaci.
Bezprostředně po zákroku dojde k úlevě od bolesti. Návrat citlivosti – regenerace nervu normálně trvá déle než 3 měsíce a často není úplný – záleží na délce a stupni útisku nervu a jeho schopnosti následné regenerace.
Pečlivě dbáme, abychom udělali operační zákrok maximálně bezpečný a s nejnižšími riziky možných komplikací, které se i přes veškerou naši snahu mohou vyskytnout.
- Pooperační krvácení. V opravdu výjimečných případech je nutné provést operační revizi. Ta nemá vliv na výsledný efekt operace, pouze prodlouží nutné pooperační léčení.
- Infekce měkkých tkání. V tomto případě je nutné podat antibiotika.
- Porucha inervace – snížení citlivosti prstů.
- Nemožnost úplného natažení prstů ve všech kloubech.
- Alergie na léky, náplast, dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál.
- Nápadné jizva. Bolestivá jizva.
- Nekroza – odumření tkáně. Vyžaduje následné chirurgické řešení.
- Recidiva onemocnění – v operovaném místě může dojít znovu k útisku nervu většinou ztluštělou jizvou.
- Nezlepšení bolestí ani vedení nervu při výrazném útisku nervu.
Poškození nervu při operaci (při jeho atypickém průběhu).
Délka operace
Cca 20 minut
Typ anestezie
Délka hospitalizace
Obvykle ambulantně nebo v závažnějších případech s jednodenní hospitalizací.
Známky po výkonu
Dočasné: modřiny, otok, necitlivost, svědění, zarudnutí.
Trvalé: jizva ve dlani, zatvrdliny.
Jak dlouho to vydrží
Trvale, pokud nedojde znovu k útisku nervu jizvou.