Liposukce břicha
„Tato metoda je vhodná všude tam, kde hlavní a jediný problém objemné břišní stěny je nadbytečná tuková tkáň, většinou se týká partií podbřišku, kolem pupku a boků.“
MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D.
Indikace k liposukci břicha
Liposukce je chirurgický výkon, kterým provádíme snížení podkožní tukové vrstvy odsátím určitého množství tuku v predilekčních místech na těle, kde dochází k jeho nadměrnému ukládání.
Mezi typické lokality patří kromě oblasti břicha a boků i zevní a vnitřní stehna a často kolena.
Liposukce zde odstraní přebytečné množství tukových buněk a tím se trvale změní tělesné proporce postavy, které prostým hubnutím (nebo i budoucími váhovými výkyvy) nelze ovlivnit. Liposukce však není určena k redukci váhy.
Kromě klasické tzv. tumescentní metody existuje celá řada dalších liposukčních technik, např. laserem, nebo radiofrekvencí asistovaná liposukce (částečně řeší i liposukcí uvolněnou kůži), dále pak relativně šetrnější body jet liposukce atd. Pacientkám ja často komerčně nabízena tzv. lipolýza = nechirurgické rozpouštění tukové tkáně podkoží. Mezi hlavní nevýhody tohoto postupu je jen velmi omezený efekt a dále zátěž organismu vstřebáváním rozpuštěného tuku.
Omezení po liposukci
Domácí šetření
Lehká (kancelářská) práce
cca 1 týden
Lehké fyzické aktivity
nejdříve po 2 týdnech
Zcela bez omezení
po 8 týdnech
Související zákroky
Liposukce dalších tělesných partií.
Postup liposukce
- Liposukce břicha je plánovaná operace – zamyslete se proto nad jejím optimálním načasováním (v době kdy jste zdráva, mimo menses, dostatečná časová rezerva na rekonvalescenci).
- Před operací absolvujete předoperační vyšetření. Jeho rozsah určuje indikující lékař s přihlédnutím k Vašemu zdravotnímu stavu. Vyšetření si můžete zařídit sami u svého lékaře, nebo Vám je zprostředkuje naše klinika.
- Věnujte pozornost možnosti provedení předoperačního genetického vyšetření stanovujícího dispozici k onemocnění poruchy krvácivosti a srážlivosti. Toto vyšetření ukáže před operací, zda má pacientka zvýšený sklon k trombózám a embolii a zda, a v jakém rozsahu se má provést antitrombotická prevence. Lze objednat u nás.
- Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.
- Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, hrozících menses v době zákroku, apod).
- Pár dní před operací jezte lehkou, nenadýmavou stravu.
- Před vlastní operací dodržujte Pokyny pro klienty před plánovaným operačním zákrokem / vyšetřením podstoupeným v celkové anestezii, zvláště pak dodržte dobu lačnění – bez jídla pití a kouření. Tyto pokyny od nás obdržíte v písemné podobě.
- Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních, pro které jste léčen/a. Dále znovu informujte o případném užívání antikoncepce.
V pooperačním období doma monitorujte denně tělesnou teplotu (ta může zakolísat po operaci do 37,5C normálně) přibývající bolestivost v operační ráně, eventuálně přibývající otok, objemovou změnu, nebo zarudnutí – při těchto známkách a v případě jakýchkoliv pochybností o průběhu hojení, anebo komplikací volejte sestru/operatéra (SMS/ MMS) na telefonní čísla, která obdržíte při propuštění. Pijte dostatek tekutin a užívejte léky dle ordinace lékaře. Dodržujte pohybový rekonvalescentní režim. Ten spolu s dostatkem tekutin je přirozenou prevencí TEN (tromboembolické nemoci).
1. – 3. týden: Po operaci je na odběrové oblasti elastický návlek, nebo stahovací pás.
- Ten až do převazu nesundávejte.
- Nesmíte ležet na operovaných oblastech.
- Vyhněte se všem pohybovým aktivitám, kdy se zvyšuje puls a tlak krevní.
- Po cca týdnu, výjimečně i dříve se lze osprchovat, vždy pečlivě vysušte oblast jizev.
- Po osprchování hned znovu aplikujte kompresivní prádlo.
Další období: Pocit napětí, otoky a někdy i modřiny jsou normálním průvodním jevem, obvykle zmizí do 2 – 3 týdnů.
- Kolem cca 4 týdnů můžete postupně odkládat kompresivní návlek.
- Citlivost kolem jizev se obnoví až po několika měsících.
- Opalování je možné až po úplném vyblednutí jizev / dříve jen po jejím zakrytí nebo aplikaci opalovacího krému s ochranným faktorem 50/.
- Mírný otok operovaných oblastí, určitá asymetrie, někdy ne úplně ideální tvar po operaci může být normální, přechodný a většinou do 3-6 měsíců se vše upraví.
Finální estetický výsledek tedy lze hodnotit až s časovým odstupem.
- Pečlivě dbáme, abychom udělali operační zákrok maximálně bezpečný a s nejnižšími riziky možných komplikací, které se i přes veškerou naši snahu mohou vzácně vyskytnout.
- Pooperační krvácení, modřiny a podlitiny.
- Infekce. V případě infekce je nutné dlouhodobé podávání antibiotik.
- Nekróza.
- Alergie na léky, náplast, dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál.
- Plicní embolie, trombóza žilní .
- Nadměrná ztráta tekutin s celkovou reakcí organismu, vedoucí k těžkému stavu až k šoku.
- Nápadné jizvy (široké, hypertrofické, keloidní) .
- Trvalá necitlivost nad odběrovými oblastmi.
- Nerovnosti a asymetrie, uvolnění kůže, pomerančová kůže, zhoršení projevů celulitidy.
- Nedokonalý výsledek zákroku. Nutnost opakovaného zákroku.
Délka operace
Typ anestezie
Délka hospitalizace
Známky po výkonu
- Dočasné: modřiny, zarudnutí, otok, pocit napětí, necitlivost kůže, svědění, pálení, bolestivost při pohybu, vytékání tumescentní tekutiny z liposukčních incizí. Mezi méně časté vedlejší efekty operace patří viditelná místa incizí a otok trvající i několik týdnů.
- Trvalé: jizvy, snížená citlivost. Mírná asymetrie odsávaných oblastí.