Blefaroplastika
„Projevy stárnutí kolem nejdůležitějšího estetického podcelku obličeje elegantně řeší operace očních víček – horních a dolních. Pro svůj efekt a nízká rizika patří plastika víček mezi nejčastěji prováděné zákroky vůbec.“
MUDr. Miroslav Krejča, PhD.
Indikace k blefaroplastice
Oblast očí je nejdůležitějším estetickým podcelkem obličeje, kde se většinou nejdříve projevují známky stárnutí. Provádíme zde operaci dolních víček, operaci horních víček nebo jejich kombinaci. Tento typ zákroku patří mezi tzv. omlazující – rejuvenační zákroky.
Typicky se v oblasti horních víček vytvoří kožní nadbytky, které jsou problémem zprvu estetickým, později i funkčním (pocit unavených očí, zmenšení úhlu periferního vidění). V oblasti dolních víček pak vytváří dojem unavených očí kromě nadbytečné kůže hlavně tukové váčky pod očima. K tomu dochází typicky mezi 35 – 65 rokem života.
Často však záleží na celé řadě dalších faktorů a pro správnou indikaci k operaci je určující spíše lokální nález v oblasti víček než věk. Vždy individuálně zvažujeme projevy stárnutí, typ obličeje, kvalitu tkání a další faktory a dle nálezu přizpůsobujeme.
Omezení po blefaroplastice
Domácí šetření
5 – 7 dní
Lehká (kancelářská) práce
nejdříve po týdnu
Zcela bez omezení
za cca 3 týdny
Související zákroky
Postup blefaroplastiky
- Jedná se o plánovanou operaci – zamyslete se proto nad jejím optimálním načasováním (v době kdy jste zdráv/a, mimo menses, dostatečná časová rezerva na rekonvalescenci)
- Před operací absolvujete předoperační vyšetření. Jeho rozsah určuje indikující lékař s přihlédnutím tytu anestezie a Vašemu zdravotnímu stavu. Vyšetření si můžete zařídit sami u svého lékaře, nebo Vám je zprostředkuje naše klinika.
- Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.
- Pokud se rozhodnete pro zákrok v analgosedaci pak před vlastní operací dodržujte Pokyny pro klienty před plánovaným operačním zákrokem / vyšetřením podstoupeným v anestezii, zvláště pak dodržte dobu lačnění – bez jídla pití a kouření. Tyto pokyny od nás obdržíte v písemné podobě.
- K zákroku se dostavte bez nalíčení.
- Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, hrozících menses v době zákroku, apod).Pokud se rozhodnete pro zákrok v analgosedaci pak před vlastní operací dodržujte Pokyny pro klienty před plánovaným operačním zákrokem / vyšetřením podstoupeným v anestezii, zvláště pak dodržte dobu lačnění – bez jídla pití a kouření. Tyto pokyny od nás obdržíte v písemné podobě.
- Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních (např. vysoký krevní tlak), pro které jste léčen/a. Dále znovu informujte o všech onemocněních oka, zvláště glaukomu očního.
Operací očních víček principiálně redukujeme nadbytečnou kůži a tukové prolapsy. Operační řez, a tedy výsledná jizva, je vedena v záhybu horního očního víčka a často pokračuje ve směru vrásky zevního koutku očního. U dolních víček je uložena těsně pod linií řas – subciliárně a též s několikamilinetrovým prodloužením v zevním koutku.
Základní operační postup lze dále doplnit i o chirurgické řešení některých specifických problémů – například o vyplnění kruhů pod očima právě tukovými váčky – namísto jejich redukce, atd. S ohledem na finální estetický výsledek je výhodou všechny tyto dodatečné zákroky provést v jedné operační době. Toto je vždy předem diskutováno s klientem.
Operace naopak nevyřeší vrásky v zevním koutku očním ani nezlepší oblast líčka.
Nejčastěji se tato operace kombinuje s řešením pokleslého obočí.
Zajistěte si pooperační doprovod. S sebou vezměte sluneční brýle. V pooperačním období doma monitorujte denně tělesnou teplotu (ta může zakolísat po operaci do 37,5C normálně) přibývající bolestivost víček, nebo zarudnutí – při těchto známkách a v případě jakýchkoliv pochybností o průběhu hojení, anebo komplikací volejte sestru/operatéra (SMS, ev MMS) na telefonní čísla, která obdržíte při propuštění. Pijte dostatek tekutin a užívejte léky dle ordinace lékaře. Dodržujte pohybový rekonvalescentní režim. Ten spolu s dostatkem tekutin je přirozenou prevencí TEN (tromboembolické nemoci).
1. týden: Po operaci jsou jizvy přelepené papírovou náplastí.
- Pečlivě přikládejte studené obklady cca prvních 5 dní.
- Pokud ležíte, pak na zádech, s hlavou ve zvýšené poloze (buď na 2 polštářích, nebo polohovací podhlavník), anebo v polosedě.
- Vyhněte se předklonům a všem pohybovým aktivitám, kdy se zvyšuje puls a tlak krevní.
- Minimalizujte čtení, sledování televize a práci na počítači po celý první pooperační týden.
2. týden: Po vyjmutí stehů cca kolem 7 pooperačního dne noste venku sluneční brýle.
- Oblast očí můžete opatrně mýt – bez tahání za kůži kolem jizev. Lze se vší opatrností promašťovat jizvy, líčení víček je zakázáno.
- Otoky a někdy i modřiny jsou normálním průvodním jevem, obvykle zmizí do 2 – 3 týdnů.
- Stejně tak pocit tahu, napětí a snížená citlivost víček jsou normální. Citlivost se obnoví až po několika měsících.
3. týden: tlakové masáže okrajových částí jizev, promašťování jizev a možné líčení.
- Během prvních 6 týdnů nepoužívejte kontaktní čočky, neprovádějte kosmetické masáže obličeje.
- Opalování je možné až po úplném vyblednutí jizvy / dříve jen po jejím zakrytí slunečními brýlemi nebo aplikaci opalovacího krému s ochranným faktorem 50/.
Finální estetický výsledek lze hodnotit nejdříve po 6 týdnech.
Celkově patří blefaroplastika mezi zákroky, které nejsou spojeny s operačními komplikacemi. Pokud již při výběru pracoviště dbáte na dostatečně zkušeného operatéra, který operaci očních víček provádí rutinně, máte jistotu, že i Vaše operace proběhne výborně.
- Pečlivě dbáme, abychom udělali operační zákrok maximálně bezpečný a s nejnižšími riziky možných komplikací, které se i přes veškerou naši snahu mohou v případě blefaroplastiky velmi vzácně vyskytnout.
- Pooperační zánět spojivek, infekce. V tomto případě je nutné podat antibiotika nejčastěji ve formě očních kapek.
- Pooperační krvácení. V opravdu výjimečných případech je nutné provést operační revizi. Ta nemá vliv na výsledný efekt operace, pouze prodlouží nutné pooperační léčení.
- Porucha inervace – snížení citlivosti víček.
- Alergie na léky, náplast, dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál.
- Nápadné jizvy, nerovnosti a asymetrie obličeje, které nebyly přítomny před operací. (Tyto se v drtivé většině samy časem upraví)
- Lagophtalmus – nedovření očních víček (v drtivé většině je po operaci způsoben otokem víčka, a po odeznění otoku se sám upraví.)
- Ectropium – vyvrácení dolního víčka (pokud se stav neupraví po vylepování víčka a masážích je nutná opravná operace)
- Kulaté oči – změna pozice víčka (pokud se stav neupraví po vylepování víčka a masážích je nutná opravná operace)
- Dočasně zamlžené, či dvojité vidění. V literatuře je popsáno i možné oslepnutí.
- Nedokonalý výsledek zákroku.
Délka operace
Horní nebo dolní víčka obvykle 40 minut, oboje dohromady obvykle 1,5 hodiny
Typ anestezie
Délka hospitalizace
Známky po výkonu
Dočasné: modřiny, otok, necitlivost, svědění, zarudnutí, slzení, světloplachost
Trvalé: jizvy v ohybu horních víček a/nebo pod okrajem dolního víčka, které mohou být viditelné
Jak dlouho to vydrží
Záleží na kvalitě a váze měkkých tkání a tendenci k otokům kolem víček, jakož i na pozici očního bulbu vůči očnímu důlku, průměrně však 6 až 10 let.